субота, 28. мај 2016.

3. MISTER VORKY

3. Међународни фестивал једноминутног филма
МИСТЕР ВОРКИ
3 - 5. јун 2016. Рума, Србија


 Идеалан филм треба да садржи кинестетичку организацију кретања и превазилажења буквалног значења кадрова који морају постати нека врста поетских слика. 
Славко Воркапић



PROGRAM

ПЕТАК 3. ЈУН, КУЛТУРНИ ЦЕНТАР РУМА, Мала дворана
20:00- СВЕЧАНО ОТВАРАЊЕ ФЕСТИВАЛА
20:30- ТАКМИЧАРСКИ ПРОГРАМ 1
21:45- ИЗЛОЖБА ПЛАКАТА ФИЛМОВА „ВОРКY У ХОЛИВУДУ"- Мали хол

СУБОТА 4. ЈУН, КУЛТУРНИ ЦЕНТАР РУМА, Мала дворана
16:00 - ПРЕЗЕНТАЦИЈЕ: СРЕМСКА ТВ и члан жирија ИГОР М. ТОХОЉ (Србија)
18:00 - ТРИБИНА: “Нове филмске и видео технологије, аналогна вс. дигитална технологија”
20:00 - ТАКМИЧАРСКИ ПРОГРАМ 2
21:30 - ФИЛМ ИЗНЕНАЂЕЊА(тема фестивала „ЖЕНЕ НА ФИЛМУ“, селектор Марко Костић)
21:30 -КОНЦЕРТ: MEDDLE ( (Нови Сад) и NOUS THAW (Рума)- КЦ клуб

НЕДЕЉА 5.ЈУН, КУЛТУРНИ ЦЕНТАР РУМА, Мала дворана
16:00 - ПРЕЗЕНТАЦИЈЕ: чланица жирија МАЈА КРАЈНЦ (Словенија), ТВ ФРУШКА ГОРА, и чланица жирија КАТИА РОССИНИ (Белгија)
18:30 - МИЋУНОВ УГАО (предавање са видео примерима)
20:00 - ПРОГЛАШЕЊЕ ПОБЕДНИКА И СВЕЧАНО ЗАТВАРАЊЕ ФЕСТИВАЛА
21.00 - ФИЛМ(тема фестивала „ЖЕНЕ НА ФИЛМУ“, селектор Марко Костић)
„ХАНКА“ (1955,132’)- режија Славко Воркапић

УЛАЗ НА СВЕ ПРОГРАМЕ ЈЕ БЕСПЛАТАН

Фестивал Мистер Воркy се организује под покровитељством Општине Рума.



Након веома успешног другог издања фестивала Мистер Ворки, који је одржан  првог викенда у јуну претходне године у Руми, уз подршку Министарства културе и информисања и Општине Рума, Фестивалске  програме у току три дана јуна видело је oкo 700 гледалаца, преко 20 домаћих и страних филмских уметника и радника је посетило фестивал, а највећа посета је забележена на концерту београдске групе Канда, Kоџа и Небојша.
Ворки Тим наставља своју мисију пласирања филмске и видео уметности. Превасходна мисија овог фестивала је културна децентрализација, постављање здравих темеља за едукацију у области визуелних уметности, повратак публике у биоскоп(е) и презентација нових технологија и приступа медијуму филма. Поред приказивања најкраћих ауторских филмских остварења из читавог света Фестивал Мистер Ворки организујемо у знак сећања на чувеног филмског аутора и теоретичара филма Славољуба Славка Воркапића (1894 - 1976), рођеног у Добринцима.

Уметнички директор и селектор, филмски редитељ Марко Костић (Београд) осмислио је тему овогодишњег фестивалаЖене на филму. Поред једноминутних филмова из читавог света, који ће се такмичити за трофеј – награду МИСТЕР ВОРКИ две фестивалске вечери, у оквиру главне теме фестивала биће приказана  два филма.   

У раду трочланог међународног жирија учествоваће  Маја Крајнц, филмска критичарка и теоретичарка из Љубљане, затим Катјa Росини (Katia Rossini) из Брисела, филмски уредник култног биоскопа Нова Синема у главном граду Белгије и Игор Тохољ, познати аутор документарних филмова из Београда, добитник награде Славко Воркапић за време студија.

Поред одлука о филмовима такмичарског програма, чланови жири ће публици презентовати своје ауторске филмове и фестивалске активности. Планирано је и једно предавања са видео примерима,  једноминутним филмовима култних музичара-бендова попут Френка Запе, Капетана Бифхарта или култних The Residents, у режији Мићуна Ристића.

Тим фестивала Мистер Ворки радиће у следећем саставу:

Драган Цакић, директор фестивала
Марко Костић, уметнички директор и селектор
Милан Милосављевић, програмски директор и организатор фестивала
Владимир Еремић, технички координатор
Милош Кораћ, технички реализатор
Дејан Делић, аутор визуелног идентитета фестивала
Бранислав Црвенковић, аутор трофеја - награде Мистер Ворки
Руне Ериксон (Rune Eriksson, аниматор из Норвешке), аутор анимиране шпице фестивала
Милена Поповић, уредник каталога
Бошко Неговановић, водитељ програма


Званичне награде Фестивала су:
Гранд Приx за најбољи филм фестивала – плакета “МИСТЕР ВОРКY”
Награда за најбољи домаћи филм – плакета “МИСТЕР ВОРКY”
Награда за најбољи страни филм – плакета “МИСТЕР ВОРКY”
Награда жирија публике за најбољи филм - диплома “МИСТЕР ВОРКY”

Међународни жири може изабрати до три специјална признања (дипломе), за одређене категорије.


Селектовани филмови на фестивалу МИСТЕР ВОРКY, 2016

1. TERLINGUA SUNRISE, Dani Salvadori, United Kingdom, 2016, Experimental film
2. BLINDED,Ran Li China, Czech Republic, 2015, Fiction film
3. PENALTY, Saeed Noohi, Iran, Islamic Republic of, 2015, Fiction film
4. NEIGBOURHOOD YOKAI, Fuyuka Katon, Japan, 2016, Animation film
5. iPUNCH!, Emilio Yebra, Spain, 2016, Animation film
6. YOU ARE NOT THE STRONGEST,Emilio Yebra, Spain, 2016, Animation film
7. TEST DRIVE, Ryan Enever, United Kingdom, 2016,Fiction film
8. GRANDES AMIGAS/BEST FRIENDS, Fernanda Turtera Masironi, Brazil, 2015, Animation film
9. SPIN CYCLE, Mathew Amonson, United States, 2016, Experimental film
10. TROPICAL SOLITUDE, Eduardo Seiji Matsuzaki, Brazil, 2015, Experimental film
11. BEDROOM, Natalie Abernethy, United States, 2015, Animation film
12. THE SAVIOUR, Tejasvi Kang, India, 2016, Fiction film
13. POINT OF VIEW, Efrain Garcia, Argentina, 2016, Fiction film
14. FOUR NIXON, Alex Casanas, United States, 2016, Experimental film
15. THE GIRL, Rocko Paolo, Canada/ Italy, 2015, Fiction film
16. MANNEQUIN, Alex Casanas, United States, 2016, Experimental film
17. WOMAN, Adel Oberto, Italy, 2014, Fiction film
18. TIME FLOWING IN THE MIDDLE OF THE NIGHT, Elena Peytchinska, Austria, 2016, Animation film
19. I CANNOT, Alif Buterinote, Congo, the Democratic Republic of the, 2016, Fiction film
20. MANDY REALY LOVES CATS, Molly Brown, United Kingdom, 2014, Animation film
21. ISIS, Anne Murray, Ireland/United States, 2014, Experimental film
22. GANS, Guy Shahaf, Israel, 2015, Animation film
23. GUIDING LIGHT, Guy Shahaf, Israel, 2015, Animation film
24. BUILD UP ANGER, Guy Shahaf, Israel, 2014, Animation film
25. DEATH OF SALESMAN, Clyde James Aragon, United States, 2014 Experimental film
26. THE KATANA MADE IN HAN YANG, Canzhao Lam, China, 2016, Advertising film
27. THE RIGHT GLASS, Biswanath Rath, India, 2015, Fiction film
28. BRICKS, Ryan Anderson, United States/ Iran, Islamic Republic of, 2015, Documentary film
29. FOR SALE, Luiz Nery, Brazil, 2014, Fiction film
30. JUMP, Logan Brown& Jackson Jerome& Jarrett Hoskinson& Eddie Mendoza& Bailee Brown& Larry Loc, United States,2015,Animation film
31. RACE GODS RACE, Larry Loc, United States, 2015, Animation film
32. SKYVIEW ELEMENTARY SCHOOL FIRST ANIMATION, Samuel Bernal& Amyia Carder& Josh Harris& Deanna Hayes& Aundrea Hermosillo& Arthur Melina& Isabell Munoz & Jason Reynoso& Alicia Rios& Sammy Tlatenchi& Misael Tomas& Amber Whitaker, United States, 2014, Animation film
33. EARTH INVADERS, Larry Loc & Daniel Meador, United States, 2014, Animation film
34. INSMOUTH TURNPIKE, Larry Loc, United States, 2015, Animation film
35. HOME CARE BEFORE CHRISMAS,Viktor Hertz, Sweden, 2016, Fiction film
36. ROLLCALLI, Kuesti Fraun, Germany, 2015, Fiction film
37. 13 BURMESE DAYS (Trailer), Garlen Lo, United Kingdom/Myanmar, 2016, Documentary film
38. THE SAD SEA, Javier Rodes, Spain, 2016, Documentary film
39. SWITCH, Max Machado, Canada, 2016, Fiction film
40. TOILETS AND SCREWDRIVERS SCENE 1.1., Rynaldo Papoy, Brazil, 2015, Experimental film
41. THROUGH THE PORTHOLE OF A DREAM, Robert David Duncan, Canada, 2015, Fiction film
42. UNDOCUMENTED, Robert David Duncan, Canada, 2015, Fiction film
43. MR MOLES LAST WISH, Robert David Duncan, Canada, 2015, Fiction film
44. NOT SEE THEM, Adriana Gil, Spain, 2015, Fiction film
45. L’ ACTE, Alexandre Perez, France, 2015, Fiction film
46. A TALE OF MOMENTUM AND INERCIA, Kameron Gates, United States,2014, Animation film
47. MOST BEAUTIFUL THING I HAVE EVER SEEN, Javier F. Espadas, Spain, 2015, Fiction film
48. OJOS QUE NO VEN/ OUT OF SIGHT, Pol Mallafré, Spain, 2016, Fiction film
49. INNOCENCE, Sima Gonsai, United Kingdom, 2015, Dance film
50. KEREN, Graham Adey, Sweden, 2015, Dance film
51. THE SONG OF GU-QIN HAND DANCE, Alex Wu(Zhen Wu), China, 2015, Dance film
52. THE NORDIC ESCAPE, Maja Hannisdal, Noeway, 2015, Dance film
53. GONE, Heidi Wikström, Finland, 2015, Dance film
54. WARM HORSE, Helle Pagter, Denmark, 2015, Dance film
55. AN ASCH MEAL, Nikolas Leventakis, Greece, 2015, Dance film
56. FRAGMENTED IDEOLOGICAL AXIOMS, Patrick Schabus, Austria, 2016, Experimental film
57. THE ART OF ..., Rick Hamilton, United States, 2016, Mockumentary film
58. TRIP TO ANTARCTICA, Kristina Kramarenko, Ukraine, 2016, Documentary film
59. SAUSAGES AND UMBILICAL CORDS, Alexander D Holland, United Kingdom, 2015, Fiction film
60. BUREAU, Carol-Ann Belzil-Normand, Canada, 2015, Animation film
61. HANG ON, Jean-Michel Rolland, France,2014, Experimental film
62. POINT OF VIEW/ TAČKA GLEDIŠTA, Saša Tatić, Republika Srpska/Bosna i Hercegovina,2014
Experimental film
63. AUTORREFLEXO, João Marcos Nascimento, Brasil, 2016, Animation film
64. BIARD, Fábio Renê Guidio Biondo, Brasil, 2016, Animation film
65. DOIS, Gabriel Junqueira, Brasil, 2016, Animation film
66. EXERCICIO DE AFETO, Felipe Bittencourt, Brasil, 2016, Fiction film
67. HANNIMAL, LUXURIA DA CARNE, Carolina Amorim, Brasil, 2014,Experimental film
68. HOLLYWOOD, Bruna Ferreira, Brasil, 2015, Fiction film
69. NOCAUTE, Felipe Bittencourt, Brasil, 2016, Fiction film
70. PARA KLEIN, Felipe Bittencourt, Brasil, 2016,Fiction film
71. SIM, Felipe Bittencourt, Brasil, 2016,Fiction film
72. SIGHTSEEING, Daniel Villlela, Brasil,2016, Experimental film
73. TIEMPO, Sandra Reyes, Colombia, 2016, Animation film
74. VIVA EL REY, Jorge Mario Zuleta, Costa Rica,2015, Animation film
75. NOSFERATU, Tom-Lucas Seidensticker, Germany, 2015, Fiction film
76. BACONHORN, Oliver Marsden, Australia, 2016, Fiction film
77. CLOSE DOWN, Komalankutty Methil, India, 2016, Fiction film
78. ARIANA’ S LIFE, Vincenzo Di Francesco, Italy, 2014, Experimental film
79. EVERY DROP COUNTS.., Dhimant Vyas, India, 2016, Animation film
80. FOLLOW ME, Kyra Goudsmit, United States, 2016, Experimental film
81. MEET THE REAL ME, Bartosz Kruhlik, Poland,2015, Advertising film
82. EMPIRE, REMAKE, Relja Mirković, Srbija, 2015, Experimental film
83. PINK FLAMINGOS, REMAKE, Marko Marčec, Srbija, 2015, Fiction film
84. INTERMISSION #1 (Exercises in style)/ PREDAH #1 (Stilske vežbe), Marko Jakasović, Srbija, 2016,Documentary film
85. INTERMISSION #3 (Exercises in style)/ PREDAH #3 (Stilske vežbe),Marko Jakasović, Srbija, 2016,Documentary film
86. WE ARE ALL FROM BELGRADE/SVI SMO IZ BEOGRADA, Goran Pikula, Srbija, 2016, Documentary film
87. SIES MOV EN BUSCA DE AUTOR/ SIX MOV IN SEARCH OF AUTHOR, Lisi Prada, Spain, 2016, Experimental film
88. ARTE EN CUALQUIER/ ARTS ANYWHERE, Lisi Prada, Spain, 2016, Experimental film
89. NELLIE & I, Nike Ossler, Spain, 2016, Experimental film
90. SP*EYES, Gil Gauvreau, Canada, 2015, Experimental film
91. EVE-TEASING, Rajiv Phukan, India, 2015, Fiction film
92. WAITING, Aaron Longoria, United States,2015, Experimental film
93. LIFE AS A DOG, Linnea Ritland, Canada, 2016, Fiction film
94. A NEW YEAR'S TALE, Luis Mengo, Spain, 2015, Experimental film
95. THPORTH, Marcie LaCerte, United States, 2015, Experimental film
96. RIVER SKETCH, Jake Nelson, United States, 2016, Animation film
97. SPIDERED,Mal Williamson, United Kingdom, 2015, Experimental film
98. FLAWS, Anthony Bradley, United States, 2016, Fiction film
99. [ ], Rick Niebe, Italy, 2016, Experimental film
100. CTHULHU REGIO ENTROPY, Flávio Carvalho, Brazil, 2015, Experimental film
101. MEXICAN EMBROIDERIES, Camila García, Colombia, 2015, Animation film
102. I LOVE MYANMAR, Camila García, Colombia, 2015, Experimental film
103. ENERGY VISUALIZATIONS I, Athina Kanellopoulou, Greece, 2014, Experimental film
104. STAIRS, Athina Kanellopoulou, Greece, 2015, Experimental film
105. HUNTING THROUGH THE HISTORY, Athina Kanellopoulou, Greece, 2015, Animation film
106. THE MASK, Athina Kanellopoulou, Greece, 2014, Animation film
107. ESQUIZOFRENIA, Nina Chávez Góngora, Mexico, 2015, Experimental film






уторак, 17. мај 2016.

6.ДАНИ СЛОВЕНСКЕ ПИСМЕНОСТИ И КУЛТУРЕ

ВОРКИ ТИМ И ГРАДСКА БИБЛИОТЕКА "АТАНАСИЈЕ СТОЈКОВИЋ" РУМА

ПРЕДСТАВЉАЈУ

ФИЛМСКИ ПРОГРАМ

6. МАНИФЕСТАЦИЈЕ

ДАНИ СЛОВЕНСКЕ ПИСМЕНОСТИ И КУЛТУРЕ

играни филм

БОРИС ГОДУНОВ



НЕДЕЉА, МАЛА ДВОРАНА
КУЛТУРНИ ЦЕНТАР РУМА, од 20ч
улаз бесплатан



Борис Годунов (1986)
Драма, Историјски
Трајање: 139 мин.
Режија:Сергеj Бондарчук
Сценарио: Сергеj Бондарчук
Улоге:Аљона Бондарчук, Генади Митрофанов, Сергеј Бондарчук

Према драми "Борис Годунов" Александра Пушкина совјетски редитељ и глумац Сергеј Бондарчук, снимио је филм о Годунову који је вештим политичким потезима у 16. веку постао руски цар...
У Кану је 1986. Филм је био номинован за Златну палму.

Филм снимљен по истоименом делу А. С. Пушкина. Радња филма се одвија крајем XVI века, пред почетак периода руске историје који је познат као смутна времена. Главна трагична личност овог периода историје је руски цар Борис Годунов, који је дошао на престо после Ивана Грозног, искористивши трагичне смрти Иванових синова, старијег Фјодора и убиства млађег царевића Димитрија. …

ЗАХВАЛНОСТ РУСКОМ ДОМУ, БЕОГРАД

ТЕХНИЧКА ПОДРШКА КУЛТУРНИ ЦЕНТАР РУМА



четвртак, 12. мај 2016.

ФИЛМСКО ВЕЧЕ


ВОРКИ ТИМ РУМА И СПЦО РУМА-ХРАМ СИЛАСКА СВЕТОГ ДУХА НА АПОСТОЛЕ  у сарадњи са ФОНДАЦИЈОМ ПРИЈАТЕЉ БОЖИЈИ

ПРИКАЗУЈУ

ДОКУМЕНТАРНИ ФИЛМ



ИРОДОВИ СИНОВИ




УТОРАК, 17. МАЈ 2016. 20ч.
ВЕЛИКИ ХОЛ КЦ-А, УЛАЗ СЛОБОДАН



продукција: ФОНДАЦИЈА ПРИЈАТЕЉ БОЖИЈИ
дужина филма: 79 минута
жанр: Документарни

Геноцид над српским народом, поготову над децом, у Независној Држави Хрватској, био је деценијама прикриван, излаган политичком ембаргу, забранама и цензури. Нигде у свету није забележен ни један пример постојања логора смрти за децу осим у НДХ. Који су историјски, политички, психолошки и духовни корени, узроци и поводи тако свирепог злочина и ко стоји иза њега? Одговоре на ова и друга питања открива документарни филм „Иродови синови“.

ПРЕМИЈЕРА ФИЛМА ОДРЖАНА: 22. април 2016. на сајту Пријатељ Божији. 

ОРГАНИЗАТОРИ ПРОГРАМА:
ВОРКИ ТИМ РУМА И СПЦО РУМА-ХРАМ СИЛАСКА СВЕТОГ ДУХА НА АПОСТОЛЕ

ТЕХНИЧКА ПОДРШКА КУЛТУРНИ ЦЕНТАР РУМА

понедељак, 02. мај 2016.

10. TURNEJA "SLOBODNE ZONE" KROZ SRBIJU

VORKY TEAM RUMA

PREDSTAVLJA



Gledaoci u Rumi će od 8. do 11. maja, u KC-u, veliki hol,  od 20h, videti sledeća 3 dokumentarna filma:

8.maja   DUGME OD SEDEFA
9. maja  PLES SA MARIJOM
11. maja THE YES MEN SU REVOLTIRANI

ulaz na sve projekcije besplatan

Filmski festival Slobodna Zona ponovo kreće na svoju novu Turneju po gradovima Srbije.

Sa zadovoljstvom vas obaveštavamo da će  tri od pet najboljih filmova sa našeg 11. festivalskog programa, održanog od 5. do 10. novembra u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, po izboru publike i selektora festivala, biti prikazani i u ostalim gradovima Srbije, u saradnji sa lokalnim nevladinim organizacijama i kulturnim centrima.

Ovom prilikom vas pozivamo da nam se pridružite u realizaciji 10. Turneje Slobodne Zone.

Predvodnik ovogodišnjeg izbora filmova, koji će u toku aprila, maja i juna obići Srbiju, je do sada najubedljiviji pobednik festivala po glasovima publike, Dugme od sedefa, film čuvenog čileanskog reditelja Patrisija Guzmana. Ovaj vizuelno fascinantan dokumantarni film spaja neverovatne činjenice o značaju vode za čovečanstvo, dok se istovremeno okreće ugroženoj zajednici kojoj je istorija oduzela glas - domorodačkom stanovništvu čileanske Patagonije.

Film Ples sa Marijom  posebno je iznenađenje 11. Slobodne Zone, sa projekcijama prepunih oduševljenom publikom i pratećim višeminutnim ovacijama. Film predstavlja Mariju Fuks, argentinsku plesačicu, koja je ceo život provela obučavajući ljude svih životnih doba plesu, dobrobiti muzike i pokreta za ljudsko telo i duh, naročito onih sa mentalnim i fizičkim poteškoćama. Na pragu devedesete godine, Marija se suočava sa ograničenjima koje joj sopstveno telo nameće i otkriva da sama sebi postaje najzahtevniji učenik.

The Yes Men su revoltirani, ekološki dokumentarni film o aktivističkom dvojcu The Yes Men i njihovoj višegodišnjoj beskompromisnoj borbi za podizanje svesti o uticaju nehajne industrije na klimatske promene, putem duhovitih spletki i urnebesnih prevara svetskih korporacija i vladinih institucija.




Lokalni  partner: VORKY TEAM RUMA
Tehnička podrška: KULTURNI CENTAR RUMA